حراج پنی چیست؟


تعریف مزایده بر اساس قانون جمهوری اسلامی ایران:
یکی از روش‌های پیش‌بینی شده در قانون محاسبات عمومی، روش مزایده است که برای انعقاد پیمان‌های عمومی می‌باشد. مزایده ترتیبی است که در آن اداره، فروش کالاها و خدمات یا هر دو را از طریق درج آگهی در روزنامه کثیرالأنتشار و یا روزنامه رسمی کشور به رقابت عمومی می‌گذارد و قرارداد را با شخصی که بیشترین بهاء را پیشنهاد می‌کند، منعقد می‌سازد. مزایده خود بر دو نوع می‌باشد:
مزایده حضوری:
به مزایده حضوری اصطلاحاً حراج هم گفته می‌شود و انجام آن ساده و با تشریفات کمتر همراه است. 
مزایده کتبی:
در این نوع روش، مزایده به صورت کتبی و با تشریفاتی خاص انجام می‌پذیرد و در معاملات مهم، همراه با درج آگهی و انتشار آن و تشکیل کمیسیون، مزایده و نتایج مزایده اعلام می‌شود.
منبع: وب سایت رسمی پژوهشکده باقرالعلوم

در ایران برگزاری مزایده حضوری یا حراج برای فروش محصولات مختلف رواج دارد. در این نوع مزایده شرکت کنندگان برای شرکت در حراج مبالغی را به عناوین گوناگون از جمله هزینه ورودی یا خرید پاکت اسناد و ... میپردازند و این مبالغ پس از اتمام حراج به شرکت کنندگان عودت نمی گردد. به عنوان مثال می توان به حراج تهران که بزرگترین حراج فروش آثار هنری در کشور است اشاره کرد که سال هاست در حال فعالیت می باشد.

حراج پنی (Penny Auction):
یک وب سایت حراج پنی به داوطلبانی که قصد خرید یک محصول را دارند، این امکان را می دهد که مانند هر سایت حراج دیگری برای خرید محصول مورد نظر خود پیشنهاد قیمت ثبت نمایند. پیشنهاد دهندگان باید قبل از شرکت در مزایده در سایت ثبت نام کنند و اعتبار مورد نیاز برای شرکت در حراجی را خریداری نمایند و نسبت به ثبت پیشنهاد اقدام نمایند. در حراجی پنی بر خلاف حراجی استاندارد، ثبت پیشنهاد هر کاربر مبلغ مشخصی را ( معمولا مبلغ بسیار کوچکی مثلا 2500 ریال) به پیشنهاد قبلی اضافه می کند و کاربر می تواند به دفعات متعدد پیشنهاد قیمت ثبت کند. قانون حمایت از حقوق مصرف کننده در خصوص وب سایت های حراج پنی در کشور های مختلف متفاوت است. در برخی کشور ها وب سایت های حراج پنی بر اساس قانون وضع شده، تمام یا بخشی از اعتبار مصرف شده توسط شرکت کنندگان در حراج را به صورت اعتبار ( غیر قابل تبدیل به وجه نقد) به وی عودت می دهند و در برخی دیگر این اعتبار را به عنوان اعتبار غیر قابل عودت به شرکت کنندگان به عنوان درامد کسب و کار تلقی می کنند.
بر اساس قوانین وضع شده در کشور انگلستان وب سایت های حراج پنی بر اساس ساختار ذکر شده، یک کسب و کار قمار محسوب نمی شوند.
منبع: https://www.gamblingcommission.gov.uk/  


لذا بنیان گذاران کالاکشن نسبت به راه اندازی وب سایت فروشگاه حراجی آنلاین کالاکشن اقدام کرده و با استفاده از مدل فروش حراج پنی و تطبیق آن با قوانین جاری کشور و دین مبین اسلام و حفظ کامل حقوق مصرف کننده ضمن دریافت مجوز نماد اعتماد الکترونیکی از وزارت صمت، از ابتدای سال جاری فعالیت خود را آغاز نمودند. 

حراجی آنلاین کالاکشن یک فروشگاه آنلاین در حوزه محصولات دیجیتال است که نمونه اورجینال این محصولات را به همراه گارانتی رسمی از طریق برگزاری حراجی اینترنتی به فروش می رساند. حراجی های کالاکشن به شکلی طراحی شده اند که کاربرانی که قصد خرید یک محصول را دارند به صورت همزمان در یک رقابت شفاف شرکت می کنند. یک نفر برنده حراجی می شود که محصول مورد نظر را با قیمتی پایین تر از قیمت بازار تهیه می نماید. سایر شرکت کنندگان نیز همان محصول را با قیمت معمول خریداری می نمایند.
کاربران این وب سایت برای ثبت سفارش و خرید محصول می بایست با ارائه کد ملی و تصویر کارت ملی احراز هویت گردند. کاربران به منظور شرکت در حراجی می بایست اعتبار مورد نیاز برای ثبت پیشنهاد قیمت در حراجی را خریداری نمایند. حراجی هر محصول در روز و ساعت مشخصی که از قبل اطلاع رسانی شده برگزار می گردد. هر حراجی دارای یک شروع قیمت می باشد. کاربران به منظور شرکت در حراجی یک محصول، وارد صفحه حراجی مربوطه شده و با ثبت پیشنهاد به رقابت می پردازند. به ازای ثبت هر پیشنهاد توسط هر کاربر میزان مشخصی از اعتبار وی کسر شده و مبلغ مشخص و ثابتی به قیمت محصول ( از مبلغ شروع قیمت حراجی) افزوده می گردد. به ازای هر پیشنهاد که توسط هر کاربر ثبت می شود مهلت 10 الی 15 ثانیه ای به سایر کاربران داده می شود تا اگر پیشنهاد بالاتری دارند ثبت کنند. در صورتی که در این مهلت پیشنهاد جدیدی ثبت نشود آخرین کاربری که پیشنهاد ثبت نموده با همان قیمتی که پیشنهاد داده برنده حراجی خواهد بود. 
پس از اتمام و تایید حراجی کاربر برنده با پرداخت مبلغی که پیشنهاد داده و برنده حراجی شده، محصول را خریداری می نماید. سایر کاربران نیز به اندازه ی اعتبار مصرفی شان در حراجی برای خرید محصول تخفیف نقدی دریافت می کنند. ضمنا به منظور ایجاد شفافیت کامل در صفحه هر حراجی اطلاعاتی نظیر: مشخصات کامل محصول، قیمت بازار ( که توسط تامین کننده و با نظارت کالاکشن تعیین می گردد)، شروع قیمت، اعتبار مورد نیاز برای ثبت پیشنهاد، گام افزایش قیمت، هزینه ارسال و... درج شده است و این امکان قبل از شروع حراجی برای کاربر مهیاست تا با بررسی کامل شرایط نسبت به شرکت یا عدم شرکت در حراجی تصمیم گیری نماید.

امیدواریم شما برنده بعدی حراجی های کالاکشن باشید!

ارسال نظر

*
*
*
عکس خوانده نمی شود