مصاحبه آقای مهندس صادق عباسی با هفته نامه شنبه

مصاحبه مهندس صادق عباسی هم بنیانگذار سایت حراجی آنلاین کالاکشن با رسانه اختصاصی اکوسیستم استارتاپی ایران "هفته نامه شنبه" را می توانید در پایین صفحه مطالعه بفرمایید.

داستان استارتاپ کالاکشن را در رادیو شنبه بشنوید


بنيانگذاران اصلي خودتون رو معرفی کنید اینکه چند سالتونه چه رشته ای خوندید و کدوم دانشگاه و متولد کجا هستید؟

من صادق عباسی هستم متولد سال 1368 در تهران. دارای مدرک تحصیلی MBA گرایش های مالی و بازاریابی از دانشگاه Bangalore University هندوستان. حراجی آنلاین کالاکشن رو به همراه آقایان امین فدامین و کیان چنگیزی راه اندازی کردم. 

قبل از اينكه اين استارتاپ را راه اندازي كنيد چكار مي كرديد؟

حدود 8 سال است که در حوزه بازرگانی فعال هستم و این فعالیت همچنان ادامه دارد. همچنین از سال 93 به دلیل علاقه شخصی به کسب و کارهای آنلاین وارد این حوزه شدم و به عنوان هم بنیان گذار استارتاپی را در حوزه فروش کالاهای FMCG ( سوپرمارکت آنلاین) راه اندازی کردم که پس از چهار سال به شکست انجامید. پس از آن در کنار فعالیت های بازرگانی، به عنوان سرمایه گذار، هم بنیان گذار و یا توسعه دهنده کسب و کار در چند استارتاپ و شتاب دهنده همکاری داشته ام. به عقیده من ماهیت استارتاپ محدود به کسب و کارهای آنلاین نیست و فلسفه "استارتاپی شروع کردن" در هر کسب و کاری از هر نوع می تواند جاری باشد.

ايده چطور شكل گرفت و چی شد که تصمیم گرفتید این استارتاپ را راه اندازی کنید؟

در شهریور ماه سال 98 امین فدامین با من تماس گرفت تا در خصوص ایده راه اندازی وب سایت فروش کالا از طریق برگزاری مزایده مشورت بگیرد. با بررسی بازار و دیتایی که در خصوص علایق افراد جامعه به ویژه نوجوانان و جوانان داشتیم، متوجه نیازی شدیم که تا حد بسیار کمی از طریق کسب و کارهای آنلاینی که تا آن زمان در حوزه حراجی آنلاین فعال بودند پاسخ داده می شد. چیزی که به نظر می رسید جای آن در بازار حراجی های آنلاین خالی است، جذابیت و سود حداکثری کاربر برنده و به حداقل رساندن ضرر و زیان کاربران بازنده بود. این امر میسر نمی شد مگر با طراحی فرآیند ها و روش های جدید که ضمن حفظ جذابیت، از خطوط قرمز قانون رد نشده و حق هیچ کاربری تضییع نشود.

استارتاپ شما چه خدماتی ارائه می ده راجع به كار اصلي كه انجام مي دهيد توضيح دهيد و كاربران چطور مي توانند از خدمات استفاده كنند.

کالاکشن سامانه فروش کالا از طریق برگزاری مزایده ( حراجی) آنلاین است. بدین ترتیب که کاربران برای شرکت در مزایده هر کالا باید اعتباری تحت عنوان بید خریداری کنند. سپس تا پایان مهلت مزایده با صرف بید برای آن کالا ثبت پیشنهاد نمایند. اگر در ثانیه های پایانی مزایده کاربر جدیدی ثبت پیشنهاد ننماید، کاربری که آخرین پیشنهاد را ثبت نموده، برنده است و می تواند کالا را با آخرین قیمتی که خود وی پیشنهادش را ثبت کرده خریداری نماید. در صورتی که در ثانیه های پایانی مهلت تعیین شده کاربر جدیدی پیشنهاد قیمت ثبت نماید، مهلت شرکت در مزایده 10 یا 15 ثانیه تمدید می شود و این فرصت به سایر کاربران داده می شود تا اگر پیشنهاد بالاتری دارند ثبت نمایند. بدین ترتیب آخرین پیشنهادی که ثبت شد و بعد از آن ( در مهلت 10 الی 15 ثانیه ای) پیشنهاد جدیدی نیامد برنده مزایده خواهد بود. در این مدل کاربر برنده معمولا کالا را با تخفیف 30 الی 70 درصدی خریداری می نماید. همچنین کاربران بازنده می تواند به نسبت بید مصرفی خود در مزایده برای خرید همان کالا تخفیف بگیرند. یکی از اصلی ترین تفاوت های کالاکشن با سایر حراجی های آنلاین در کشور این است که بیدهای خریداری شده توسط کاربران کالاکشن در همه حراجی ها قابل استفاده است و مختص یک حراجی خاص نیست. به عبارت دیگر کالاکشن بر خلاف سایر حراجی های آنلاین، بابت هر حراجی بید مخصوص آن حراجی را نمی فروشد. 

کالاکشن از چه بخش هایی تشکیل شده و هر بخش شامل چه مواردی می شه؟

وب سایت کالاکشن که برای نمایش در موبایل نیز بهینه سازی شده است، دارای بخش های پنل کاربر (شامل پروفایل، موجودی بید، اطلاعات مزایده های شرکت کرده و سفارشات)، مزایده های پیش رو ( شامل لیست مزایده های آتی کالاکشن)، مزایده های گذشته ( شامل لیست مزایده های برگزار شده کالاکشن به همراه اطلاعات مربوطه)، بسته های بید ( شامل لیست بسته های متنوع بید) و صفحه برگزاری مزایده می باشد. همچنین طی روزهای آتی بخش های دیگری نیز به کالاکشن افزوده خواهد شد.

از کی لانچ کردید؟

کالاکشن از تاریخ 14 اسفند 98 فعالیت رسمی خود را شروع نموده است. 

از زماني كه لانچ کردید چه تعداد كاربر از خدماتتون استفاده كردن؟

تا کنون که کمتر از 3 ماه از شروع فعالیت کالاکشن گذشته توانسته ایم بیش از 8 هزار کاربر جذب کنیم که از این تعداد حدود 50 درصد حداقل در یک حراجی شرکت نموده اند. 

شیوه درآمدزایی تون چگونه است؟

درآمد کالاکشن از محل فروش بید و کالا حاصل می شود. البته ممکن است در حراجی هایی که با استقبال کمتری روبرو می شوند مجموع درآمد حاصل از بیدهای مصرفی توسط کاربران به علاوه مبلغ فروش کالا کمتر از قیمت تمام شده همان کالا باشد و کالاکشن در آن حراجی با زیان روبرو گردد. مهمترین نکته ای که باید به آن توجه کنیم ایحاد تعادل بین حراجی هایی است که در آنها سود می کنیم و آنهایی که دچار زیان می شویم.   

از وقتی که لانچ کردید تونستید فروشی داشته باشید و چقدر

بله قطعا، تا کنون بیش از 300 میلیون تومان فروش بید و کالا داشته ایم.

برای معرفی و اینکه بیشتر شناخته بشه چه کارهایی را انجام دادید

در ابتدا بیشتر در شبکه های اجتماعی فعال بودیم ولی به منظور برندینگ و افزایش awareness هم اکنون به صورت مداوم در وب نیز حضور داریم. به طور کلی استراتژی بازاریابی ما بر پایه دیجیتال مارکتینگ برنامه ریزی شده است. برنامه های بزرگتری هم در حوزه بازاریابی داریم که اجرای آن را از اواسط تابستان امسال شروع خواهیم کرد.

مهمترين چالشتون از وقتي كه كار رو شروع كرديد چه چيزي بوده؟

همانطور که پیش بینی می کردیم، مهمترین چالشی که از روز اول با آن دسته و پنجه نرم می کنیم جلب اعتماد و رضایت حداکثری کاربران بود و هست. متاسفانه در گذشته وب سایت هایی وجود داشته اند که در برگزاری حراجی آنلاین، تقلب نموده اند و این به خودی خود باعث شده جلب اعتماد کاربران کار بسیار دشواری باشد. از طرف دیگر این نوع از فروش کالا در کشور سابقه ای کمتر از 3 سال دارد که این موضوع نیز بر دشواری های کار ما افزوده است. به طور کلی حراجی آنلاین رقابتی است که همیشه یک برنده و تعدادی بازنده دارد. علی رغم اینکه ما بسیار تلاش می کنیم تا بازندگان دچار زیان مالی نگردند، اما همیشه مثل مسابقات ورزشی که معمولا تیم بازنده به داوری اعتراض دارد، کاربران بازنده هم به ما معترض هستند.     

با چه سرمايه أوليه اي كار رو شروع كرديد؟

سرمایه اولیه راه اندازی این کسب و کار 300 میلیون تومان بوده است.  

چند نفر اشتغالزایی مستقیم داشته اید؟

در حال حاضر به صورت مستقیم برای 8 نفر اشتغال زایی داشته ایم.

در آخر اگر مطلبی هست که تمایل دارید راجع بهش صحبت کنید رو بفرمایید؟

آینده روشنی برای حراجی آنلاین کالاکشن متصور هستم و امیدوارم کالاکشن بتواند تا پایان سال 99 تاثیر بسزایی در ایجاد آگاهی افراد جامعه از این نوع خرید آنلاین داشته باشد و به عبارتی دیگر سهم بازار حراجی های آنلاین در کشور را افزایش دهد.

مطلب بعدی که در پایان این گفتگو می خواهم به آن اشاره کنم در خصوص رقابتی است که گاهی اوقات به اشتباه بین کسب و کارهای آنلاین شکل می گیرد. به عقیده من همه کسانی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند و سهم کوچکی از بازار را در اختیار دارند باید دست به دست هم از بزرگترین رقیب خود یعنی کسب و کار های سنتی پیشی بگیرند. با توجه به اینکه فروش کالا از طریق برگزاری حراجی آنلاین روش جدیدی از فروش آنلاین کالاست، فکر می کنم وب سایت های حراجی آنلاین در کشور رقیب یکدیگر نیستند و همه ما باید به دنبال گرفتن سهم بازار از سایر فروشگاه های اینترنتی و یا حضوری باشیم.


داستان استارتاپ کالاکشن را در رادیو شنبه بشنوید

ارسال نظر

*
*
*
عکس خوانده نمی شود