تفاوت حراجی های حضوری و آنلاین


همراه با پیشرفت تکنولوزی و پدید آمدن عصر دیجیتال، شاهد آن بودیم که انواع خدمات و مشاغل به شکل آنلاین و در فضای وب، با سرعت زیادی گسترش یافتند. حراجی ها و مزایده ها هم از این قائده مستثنی نیستند و در سال های گذشته شاهد ظهور سایت های حراجی و مزایده آنلاین در کشور های مختلف بودیم.

امروزه بیشتر حراجی ها به صورت آنلاین برگزار می شوند، اما هنوز هم حراجی ها و مزایده هایی هستند که از روش سنتی و حضوری، برای برگزاری حراجی استفاده می کنند.


حراجی آنلاین نسبت به حراجی حضوری تفاوت هایی دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.


- در حراجی های حضوری، معمولا اجناس خاص و قیمتی نطیر فرش، آثار هنری، اجناس عتیقه، خودرو های خاص و... به حراج گذاشته می شود.

اما در حراجی آنلاین انواع کالاهای مصرفی و لوازم نو و یا دست دوم و انواع اقسام وسایل، به حراج گذاشته می شوند که شامل طیف گسترده ای از کالا های ارزان تا گران می شود.

در شرایط کنونی جهان وهمه گیری ویروس کرونا شاهد برگزار شدن تعدادی مزایده خاص و با ارزش به شکل آنلاین بودیم که قبل از آن بی سابقه بود.

 

- از جمله دیگر تفاوت های حراجی آنلاین و حضوری می توان به قواعد متفاوت آن اشاره کرد.

در حراجی های حضوری شرکت کننده ها نیاز به خرید بید ندارند اما در حراجی های آنلاین کاربران باید قبل از شرکت در مزایده، بید خریداری کنند.

شاید به نظرتون شرکت در حراجی های حضوری منطقی تر به نظر برسد اما باید توجه کنید که در حراجی های حضوری کالا هایی خاص که ارزش آن ها از شرایط معمول و یا زمان ساخت آن ها به مراتب بالا تر است، به حراج گذاشته می شوند. اما در حراجی آنلاین بیشتر اوقات شما کالا هایی را می بینید که به راحتی می توانید آن ها را تهیه کنید، پس هدف حراجی آنلاین کاملا مخالف حراجی های حضوری است و برگزار کننده حراجی قیمت به مراتب پایین تری را نسبت به قیمت روز آن کالا در اختیار کاربران قرار می دهد.

همچنین برخی از قواعد در هر دو نوع از حراجی به روش های مختلف انجام می شود، که می توان به داشتن گام افزایش قیمت و یا پیشنهاد مستقیم قیمت اشاره کرد.


- محدودیت شرکت کنندگان در حراجی های حضوری

در حراجی های حضوری معمولا به صورت خاص از افراد مشخصی دعوت می شود که در حراجی شرکت کنند و شامل قشر خاصی هستند اما در حراجی های آنلاین هر شخصی امکان شرکت دارد و محدودیتی برای شرکت نیست.

لازم به ذکر است که در بعضی از حراجی های آنلاین خاص هم امکان شرکت فقط در صورت دعوت شدن فرد به حراجی امکان پذیر است و عموم افراد به آن دسترسی ندارند.

 

امروزه با شیوع ویروس کرونا برگزاری حراجی به روش آنلاین رونق بیشتری گرفته و حتی برگزار کنندگان حراجی های خاص و عتیقه جات به روش آنلاین روی آورده اند.

ممنون که با کالاکشن همراه بودید.

 

ارسال نظر

*
*
*
عکس خوانده نمی شود