حالت شب(night mode) چیست؟


کسانی که جدیدترین اخبار پیرامون دوربین اسمارت فون ها را دنبال میکنند، احتمالاً عبارت هایی مثل Night Mode، Night Sight، Bright Night یا عبارت هایی از این دست را شنیده اند. به نظر میرسد، این حالت های تصویر برداری جدید به اسمارت فون ها قابلیت دید در شب میدهند، و نتایج حاصل شده از آن ها نیز تحسین برانگیزند.
ولی حالت شب یا همان Night Mode دقیقاً چیست؟ چگونه کار میکند؟ آیا اصلاً ابزار مناسبی هست؟ در این مقاله قصد داریم تا این حالت کارآمد، جدید و مخصوص شرایط کم نور را معرفی کرده و به بررسی عملکرد و نحوه کار آن بپردازیم.

با توجه به گوشی، حالت شب یا یک قابلیت خودکار است که توسط اپلیکیشن دوربین بدون دخالت کاربر فعال می‌شود یا یک قابلیت دستی است که کاربر باید آن را فعال کند. در هر صورت در نگاه اول، عکاسی با حالت شب تفاوت خاصی با عکاسی در حالت معمولی ندارد. اما اولین تفاوتی که با آن مواجه می‌شوید این است که ثبت یک تصویر در حالت شب به طور قابل توجهی بیشتر طول می‌کشد. این طولانی بودن فرایند ثبت عکس اهمیت زیادی برای این مشخصه دارد.
اساساً، حالت شب برای تحلیل صحنه ای که کاربر در حال تصویر برداری است، از هوش مصنوعی استفاده میکند. گوشی چندین فاکتور از جمله مقدار نور، حرکت گوشی و حرکت سوژه را لحاظ میکند. در مرحله بعد، دستگاه چندین تصویر دیگر با سطح نوردهی های متفاوت را ثبت میکند، و با برکتینگ آن ها را با یکدیگر ادغام میکند و در آخر تا جاییکه میتواند جزئیات را در تصویر نهایی به نمایش میگذارد.

حالت شب از یک نوع روش HDR استفاده می‌کند. در این روش، مانند عکاسی HDR چندین تصویر با نوردهی متفاوت ثبت می‌شوند. پس از این کار، نرم‌افزار پردازش تصویر این عکس‌ها را ترکیب می‌کند تا دامنه دینامیکی گسترش پیدا کند. در این روش مناطق روشن و سایه‌های تصویر حفظ می‌شوند و در عین حال جزئیاتی را ثبت می‌کند که در حالت معمولی عکاسی دیده نمی‌شوند. برخی از گوشی‌ها بسته به تاریکی محیط به طور خودکار مقدار زمان لازم برای ثبت یک عکس را تنظیم می‌کنند. تعدادی از گوشی‌ها هم به کاربران این امکان را می‌دهند که این تنظیمات را شخصی‌سازی کنند. تمام این کارها در عرض فقط چند ثانیه صورت می‌گیرد و طی همین زمان، ثبت چندین عکس، ترکیب آن‌ها و بهینه‌سازی این تصاویر انجام می‌شود.

با ویژگی Night Mode میتوان همه چیز داشت، میتوان با دست خالی از دوربین گوشی استفاده کرد، در کمتر از چند ثانیه عکسی قابل قبول گرفت و بقیه کار ها رو به نرم افزار سپرد. با این قابلیت دیگر نیاز نیست کاربران عادی سه پایه های سنگین را حمل کنند، تکنیک های پیچیده رو یاد بگیرند یا در نور کم تصاویر بی کیفیت بگیرند.
در عکاسی، هر چیزی بهایی دارد و Night Mode هم از این قاعده مستثنی نیست و نکات منفی خودش را دارد.اصلی ترین نکته منفی Night Mode این است که برای اشیا در حال حرکت کار نمیکند چرا که این تکنیک با ثبت پشت سر هم چند تصویر انجام میگیرد. سوژه های در حال حرکت میتوانند باعث تاری شوند یا حتی به کلی محو شوند. این حالت در صحنه های ثابت و بدون حرکت بهترین عملکرد خود را به نمایش میگذارد. صرف‌نظر از اینکه از کدام گوشی استفاده می‌کنید، اگر دوربین از حالت شب پشتیبانی می‌کند می‌توانید با بهره‌گیری از یک نکته‌ی ساده عکس‌های بهتری را ثبت کنید. با توجه به اینکه در این حالت ثبت عکس بیشتر از زمان عادی طول می‌کشد، برای جلوگیری از مات شدن تصویر باید تا حد ممکن گوشی را ثابت بگیرید. به همین خاطر اغلب تولیدکنندگان گوشی‌ها حین استفاده از حالت شب به کاربران توصیه می‌کنند که کاملا بی‌حرکت باقی بمانند. اگر بتوانید از سه‌پایه استفاده کنید، کیفیت عکس به طور قابل توجهی بهبود پیدا می‌کند.

ارسال نظر

*
*
*
عکس خوانده نمی شود